Rychlost připojení je sice vždycky dávána pomocí pevné číslice v rámci tarifní nabídky, ale doopravdy znamená maximální potencionální hodnotu. Reálná rychlost připojení vám je pochopitelně dodávána ve stejné výši, jenže rychlost připojení zároveň omezuje spousta faktorů díky nimž může být bez nadsázky velice nestabilní.
Jedná se především o taková připojení k internetu, která jsou řešena bezdrátovou technologií. Rychlost připojení podobných technologií je velice nestabilní. Oproti tomu internet kabelem většinou znamená, že se o jednu přípojku dělí několik bytů a rychlost připojení zde opět může být jiná. Jaké všechny faktory to běžně ovlivňují?
U pevného připojení je rychlost omezena vytížením
Připojení k internetu kabelem má několik velkých výhod. Tou hlavní je jeho velká stabilita, protože jej nemůže omezovat počasí nebo okolní vlivy. Nevýhodou pak je, že ačkoliv nemá připojení výpadky, tak rychlost připojení už může být mnohdy odlišná. Jde o to, že se například v panelovém domě dělí o jednu přípojku hned několik bytů a proto naměříte odlišné hodnoty dopoledne, kdy je prázdno a večer, kdy jsou všichni na internetu.
Bezdrátová připojení ovlivní úplně vše
Oproti tomu připojení pomocí bezdrátové technologie dokáže být velice choulostivé. V některých případech je dokonce i počasí tím, co může připojení k internetu velice negativně omezovat. Mimo něj je pak problém i ve všech překážkách.
Jakmile přijímáte signál pomocí bezdrátového přijímače, tak musíte mít fyzicky nestíněný výhled na zdroj připojení. Většinou to jsou vysoké budovy, komíny a vysílače. Přímo na místě je pak bezdrátové připojení stíněné vším co má v cestě. Pokud budete s přesností měřit přímo u vysílače nebo za stěnou o pár kroků dál, tak rychlost připojení nebude zdaleka tak stabilní.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.