Příchod DVB-T2 znamená poměrně velkou evoluci v televizním vysílání, protože s sebou přinesl zároveň i takzvané multiplexy. Multiplex v DVB-T2 můžeme pochopit jako jakousi skupinu kanálů, které se společně dopravují na jednom jediném signálu.
Výhodou DVB-T2, která dala vzniknout i multiplexům, je kvalitnější využití moderních kompresních algoritmů, které DVB-T2 umožňují za použití menšího frekvenčního rozsahu vysílat televizní vysílání o vyšší kvalitě, a zároveň i o vyšším počtu dostupných kanálů. Dá se tak říct, že je celé DVB-T2 zdokonalenou variantou původního standardu DVB-T, který už dneska není podporovaný od žádné televizní společnosti.
Co to konkrétně multiplex znamená?
Co to multiplex je, a jaký má význam pro televizní vysílání, jsme si víceméně lehce nastínili už před krátkou chvílí. Do detailu ale můžeme rozebrat multiplex, jako jedno vysílací pásmo. Představme si všechny televizní kanály, jako lidi na běžecké trati.
Každá běžecká trať má několik běžeckých pruhů, ve kterých se běžci drží. Při použití standardu DVB-T byla každá dráha zcela vyplněna jedním jediným běžcem. Díky dokonalejší kompresi dat u DVB-T2 ale mohou televizní kanály být v počtu i několika běžců v jedné jediné dráze. Jeden multiplex tak pro televizní vysílání znamená celou skupinu dat.
Nejdůležitější multiplexy u nás
U nás jsou aktuálně nastaveny multiplexy s číslováním od 21 do 24 a jedná se o takzvané finální multiplexy. To znamená, že jsou už uskupeny pro ostré vysílání a nebudou se měnit. Každý multiplex pod sebou schraňuje většinou osm až dvanáct různých kanálů. Kanály přitom nejsou děleny podle provozovatelů (například televize Nova, či Prima), ale podle signálu a především frekvenčního nastavení, které je pro televizní vysílání mnohem zásadnější.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.