Nastavení routeru nám mohou mnohdy nabídnout i velice pokročilé funkce, které můžeme aktivně využívat pro náročnější aktivity v domácnostech, nebo mohou být páteří celkové funkce sítí v rámci firem. Jednotlivá nastavení jsou mnohdy závislá mimo jiné i na tom, o jaký router se jedná.
Nastavení routeru probíhá u každého výrobce odlišně a u některých výrobců je nastavení routeru i zásadně rozdílné podle daného modelu. My vám ale dnes představíme několik pokročilých variant nastavení routeru, které rozhodně využijete v každé síti.
Nastavení DHCP protokolu
DHCP je jednou ze základních funkcí, které nám umožňují dynamické přiřazování adres v rámci celé sítě. Když tak budete chtít využít internetové připojení a jednoduše se připojíte do sítě, tak od DHCP protokolu automaticky obdržíte adresu. Samotné DHCP je celkem jednoduché nastavení routeru, ale nabízí nám i pokročilé možnosti, jako je například permanentní přidělení některých IP, nebo jejich rozsah.
Směrování portů
Takzvané „port forwarding“ neboli směrování, je velice zajímavou technologií. Ve své zásadě jde, že jsou jednotlivé služby připojení k internetu, nebo různé komunikační protokoly průchozí skrze konkrétní porty. Pokud některé z těchto portů chcete poskytnout na jiné adrese nebo dokonce mimo sít, tak je pro vás směrování portů možností, jak se o to postarat. Rozhodně se zde jedná o pokročilé nastavení routeru.
Nastavení routeru a pokročilá WIFI
Možnost mít bezdrátové připojení kdekoliv k dispozici je sice velkým přínosem pro pohodlí, ale také s sebou nese řadu bezpečnostních rizik. Na základě toho byste nikdy neměli podcenit u WIFI připojení celkovou konfiguraci. Pokročilé nastavení routeru vám umožňuje výběr z celé řady šifrování hesel, nebo dokonce možnost provozovat WIFI bez aktivního SSID pro ostatní.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.