792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Někomu pomáhá, jinde nahání strach. I to vše je dnešní umělá inteligence

Někomu pomáhá, jinde nahání strach. I to vše je dnešní umělá inteligence

Publikováno: 11. 7. 2023349 slovČtení na 1.7 min.

Umělá inteligence byla po naprostou většinu svojí existence spíše otázkou, kterou se zaobírali odborníci. Poměrně nedávno se ale začala ukazovat řada inteligentních modelů, které naopak mohla využívat celá řada lidí veřejně a zdarma.

Existence těchto modelů dokázala probudit celou řadu reakcí. Některé přitom byly pozitivní, jiné plné obav. Jak to ale doopravdy je s umělou inteligencí a jejími možnostmi?

Umělá inteligence a online svět

Důležité je myslet na to, že kdykoliv využíváme připojení k internetu, tak je s námi umělá inteligence. A to opravdu na každém kroku. Článek, který nyní čtete, vám dost možná dokázal nabídnout inteligentní algoritmus na základě vašich zájmů. Stejně tak i připojení co užíváte je řízeno pomocí dalšího inteligentního systému.

V online světě jsme tedy doopravdy zvyklí, že celé internetové připojení funguje díky nemalému množství jednotlivých inteligentních technologií. Novinkou se ovšem staly modely, se kterými si můžeme popovídat.

ChatGPT a otázky kolem něj

Každý kus umělé inteligence je vyvíjený za konkrétním účelem. Mobilní telefony jsou třeba vybaveny inteligencí, které vám střídá připojení k internetumobilní data podle toho, kde je lepší signál. Takzvané jazykové modely jsou ale novinkou, která probudila dost rozporuplných reakcí.

Jazykový model je založený na základě toho, že pomocí samoučící neuronové sítě dokáže analyzovat a učit se komunikační dovednosti. Často nám přijde, že může doopravdy umělá inteligence myslet, reagovat spontánně a nebo dokonce emocionálně. To ale rozhodně není pravda. Jenom používá řetězce a data, která si buď dohledala, nebo jí je poskytli sami lidé. Spontánnost je totiž jedna z vlastností, kterou nechápeme ani u vlastní mysli. Umělou inteligenci to tak nemůžeme naučit.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.