792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Zajistěte si v domácnosti stabilní rychlost internetu bez výpadků

Zajistěte si v domácnosti stabilní rychlost internetu bez výpadků

Publikováno: 4. 2. 2021432 slovČtení na 2.2 min.

Připojení k internetu může mít velice často problémy se stabilitou a také rychlost internetu nemusí vždy odpovídat původním předpokladům. Je to klasický problém především u starších sítí, kdy je rychlost internetu ovlivňována celou řadou faktorů jako například počasí a další podmínky v jakých jsou přenosová média signálu.

Oproti tomu stabilní rychlost internetu dokáží nabídnout optická vlákna, která naprostou většinu standardních problémů zcela eliminují. I s nimi ale můžete mít v rámci domácnosti problémy se stabilitou rychlosti. Dnes vám poradíme, čím to může být.

Kolísavá rychlost internetu u bezdrátového připojení

Mnohdy si lidé stěžují na rychlost internetu založenou na základě měření rychlosti internetu zatím co byli připojení na bezdrátové síti Wifi. Zde je rovnou několik problematických faktorů. Zaprvé se mohou na stejném pásmu vyskytovat například v obytných zónách a panelových domech i jiné routery, a to celkově oslabuje signál. Některé moderní routery ale mají funkci vyhledávání prázdného pásma. Druhou věcí pak je, že bezdrátové připojení je přirozené rušené vším v okolí, za jedinou zdí už nebude připojení stoprocentní, a i když se rychlost internetu nezmění pro běžný uživatelský provoz, tak při měření už výsledek může být s určitou odchylkou.

Jak měřit rychlost připojení a kdy věřit výsledkům

Rychlost internetu byste tedy měli měřit vždy na pevném připojení přímo k routeru, kde je minimální šance na odchylku a výsledné připojení se rovná vaší reálné rychlosti. V některých exponovaných dobách jako jsou například večery, víkendy a svátky může být celá síť nepatrně zpomalená velkým náporem lidí.

K testování zkoušejte tedy používat nástroj měření rychlosti internetu přímo od vašeho poskytovatele a nikdy nevyvozujte výsledek jen na bázi jediného měření. Zkuste měřit v různé dny a ideálně ve stejný či podobný čas a podle toho jednoduše poznáte, zdali vaše připojení k internetu má problém držet rychlost připojení a je důvod pro stížnosti k poskytovateli.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.