Internet je místem, kde se dnes můžeme dostat víceméně k jakémukoliv obsahu, který nás jenom napadne. Jenže stejně tak jako může být obsah pozitivního charakteru, tak může být naopak značně negativní.
Poslední dobou přitom mezi největší hrozby patří phisingový útok. Jedná se o způsob útoku, který přitom nutně nemusíte rozpoznat ani vy, ani případný ochranný software. Co ale vůbec phisingový útok je, a proč je tak nebezpečný?
Obcházení softwarové ochrany
Důležité je říct, že phisingový útok vlastně nemůžeme brát jako virus. Zatím co jindy se nám během připojení k internetu mohou dostat do soukromí škodlivé kódy, tak v případě tohoto útoku se jedná spíše o zprávu. Ta může být schválně mylná, zavádějící nebo dokonce i přímo lživá. Většinou vás ale táhne ke kontaktu.
A to je přesně ten problém, který dělá phisingový útok opravdovým rizikem. Zatím co jakýkoliv virus již během připojení k internetu aktivní ochranné štíty rozpoznají a eliminují, tak v případě povedeného emailového útoku je to pro klasickou ochranu obtížné.
Jak poznat phisingový útok?
Otázkou přitom je, jak jej doopravdy poznat? Jednoduše se jedná o nabídky, které většinou jsou naprosto nereálné. Oblíbená témata jsou výhry v loteriích, zesnulý movitý příbuzný, nebo se dokonce po internetu začínají ve velkém šířit i falešné zprávy od policie a dalších institucí.
Základní obrana, kterou by měl každý znát
Pochopitelně jedinou stoprocentní obranou by bylo odpojení od připojení k internetu a už nikdy se nevracet. Ale i ty nejjednodušší kroky vám postačí. V první řadě takové emaily ani neotevírejte, pokud je hned z předmětu a počátku emailu jasný záměr, tak jej odstraňte. Nemažte jej ale jako klasickou poštu, ale dejte jej do spamu. Díky vyššímu počtu nahlášení totiž začnou sami poskytovatelé emailových schránek adresu blokovat.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.