792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Test rychlosti internetu snadno a rychle. Jak ho provést?

Test rychlosti internetu snadno a rychle. Jak ho provést?

Publikováno: 23. 3. 2021401 slovČtení na 2 min.

Někdy jste už určitě narazili na test rychlosti internetu od poskytovatelů, nebo jakéhokoliv libovolného zprostředkovatele. Zkráceně a jednoduše test rychlosti internetového připojení v rámci měření rychlosti pomocí speciálního algoritmu odhadne aktuální vlastnosti internetového připojení a vypíše vám je v přehledné tabulce.

Test rychlosti připojení k internetu ale není vždycky úplně přesný a občas se může i stát, že by mohl test rychlosti internetu uvádět z nějakého důvodu chybné výsledky. Jak se vyhnout tomu, by vám test rychlosti internetu uváděl výsledky, na něž není spoleh? To si popíšeme v dnešním článku!

Testování provádějte přímo u zdroje

Pokud opravdu chcete přesné výsledky, tak byste se měli pokusit o měření rychlosti internetu co nejblíže ke zdroji, tedy vašemu routeru či modemu. Použijte krátký kabel, protože i delší kabely mohou mít sice malinký, ale přesto ztrátový dopad. Provádějte ideálně test rychlosti internetu zároveň s počítačem či notebookem připojeným v portu značeným jako jedna.

Test rychlosti internetu nikdy neprovádějte připojení přes Wifi

Jednou ze zásadních chyb je, že můžete test rychlosti internetu spouštět zatím co jste připojení pomocí jakékoliv bezdrátové sítě. Bezdrátová síť je sice velice pokročilá technologie, ale bohužel není dodnes natolik dokonalá, aby dokázala vyvíjet stoprocentní sílu signálu. S jakoukoliv další vzdáleností se navíc internetové připojení postupně ztrácí a extrémně tomu napomáhají i fyzické překážky, nejčastěji v podobě zdí.

Provádějte test v podobné denní době

Poslední rada pro test rychlosti internetu tkví v tom, že se v rámci topologie sítí v obytných domech musí rychlost připojení dělit. Pochopitelně tak budete mít jinou rychlost v jedenáct dopoledne, kdy je většina v práci oproti desáté večerní, kdy lidé sedí doma a většinou používají internetovou TV nebo bezdrátové připojení. Snažte se proto porovnávat jen výsledky z podobné denní doby.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.