792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

5G internet v České republice je mnohem dostupnější

5G internet v České republice je mnohem dostupnější

Publikováno: 9. 8. 2022380 slovČtení na 1.9 min.

5G internet dlouho v České republice nebyl dostupný kvůli tomu, že se v rámci čekání na nové operátory na trhu čekalo s dražbou jednotlivých komerčních sítí. To ale neznamená, že 5G mezitím většina operátorů aktivně netestovala v rámci některých oblastí. Dlouho tak mohli někteří uživatelé v rámci beta provozu 5G používat na omezených místech v republice.

Dnes je to už ale skoro druhý rok, to je 5G uvolněno do komerční sféry a mohou ho tak využít poskytovatelé telekomunikační služby nebo internetu. Jak je to ale s dostupností 5G v rámci posledních měsíců napříč republikou?

Velká města už si mohou pískat

Co se týče největších měst v České republice, především potom těch krajských, tak zde není problém mobilní internet s rychlostí 5G používat. Díky tomu tak můžete počítat s tím, že budete užívat nejvyšší potencionální rychlosti v místech s největší koncentrací lidí.

To ale neznamená, že by mobilní internet nebyl se standardem 5G rozšířený také do dalších oblastí v České republice. V závislosti na operátorovi si můžete dokonce užívat toto připojení i na místech, kde jinak mnozí další operátoři ještě nejsou ani blízko.

Kdo vede v pokrytí republiky 5G sítí?

Ne každý poskytovatel má stejné pokrytí, protože jsou jednotlivé distribuční sítě zcela odděleny. Díky tomu je tak 5G mobilní internet různě rozšířený podle toho, u jakého operátora aktuálně hostujete. Dlouhodobě se dá říct, že je jednoznačně nejlepším operátorem z tohoto pohledu Vodafone, který se právě rozhodl podívat i na oblasti s menším zalidněním.

Díky tomu tak můžete využívat 5G mobilní internet od společnosti Vodafone i v mnohem menších městech. Krátce za pokrytím společnosti Vodafone je O2, které se ale opravdu jenom velice těsně drží přes posledním operátorem v tomto pořadí, před T-mobile.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.