792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Digitální daň pro internetové giganty

Digitální daň pro internetové giganty

Publikováno: 9. 5. 2019263 slovČtení na 1.3 min.

Začátkem dubna schválil francouzský parlament digitální daň pro mezinárodní internetové firmy. Nejen Facebook, ale i Google nebo Amazon tak budou nuceni nově odvádět ze svých příjmů 3% digitální daň.

Francie není jediná, kde se bude platit digitální daň

Francie rozhodně není jedinou zemí, ve které budou muset internetoví giganty platit digitální daň. Nedávno totiž došlo ke schválení digitální daně ve výši 5 % i v sousedním Rakousku a je více než jasné, že i ostatní evropské země budou v této novince pokračovat.

Státy se nedohodly

Na samotném začátku bylo v plánu ošetřit celou situaci jednotně pro celou Evropskou unii. To by znamenalo, že by se ve všech zemích Evropské unie platila jednotná digitální daň. Jednotlivé státy se ale nedohodly a neshodly se tak na konečné podobě výsledného zákona pro celoevropskou daň z digitálních služeb. Z toho důvodu si teď výši digitální daně nastavuje každá země samostatně.

Daň se bude týkat velkých společností

Digitální daň z příjmu se bude týkat cca 30 společností, mezi které můžeme zařadit zmíněný Facebook nebo Google. Kupříkladu ve Francii tito internetoví giganti ročně vydělávají v přepočtu 640 milionů korun. Z toho důvodu se francouzské vládě příliš nezamlouvalo, že tyto internetové společnosti odváděly daleko nižší částky nežli tradiční firmy.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.