Měření rychlosti internetu je základním nástrojem, který nám pomáhá sledovat stav našeho připojení. Většina webů jej poskytuje jako velice šikovnou aplikaci, která bývá zdarma a umožňuje nám víceméně okamžitě sledovat výsledky našeho připojení.
Některé aplikace nám ale dokáží nabídnout mnohem specifičtější a hlubší parametry, než je jenom samotná rychlost. A přesně na tyto parametry se také dnes podíváme!
Test měření rychlosti internetu a rychlost
Začneme tím nejjednodušším, co nám test rychlosti internetu ukazuje, a to samotnou rychlost. Potkáme ji v pojmech download a upload. Download znamená rychlost, kterou stahujeme data k nám, naopak upload je rychlost, kterou je odesíláme. Pomalejší rychlostí je standardně nahrávání dat, především pak u asynchronních technologií jako je ADSL.
Co znamená hodnota ping?
Zajímavostí je, že rychlost a odezva připojení k internetu není ani zdaleka tím stejným. Zcela naopak je odezva hodnotou, která nám dokáže prozradit jakou frekvencí přijímáme data, jejich objem je pak něco jiného. Ping se měří v milisekundách a je velice důležitou hodnotou.
Typickým příkladem mohou být hlavně hráči počítačových her, u kterých je ping zásadní. Stejně tak je důležitý i pro aplikace pro řízení a automatizaci. Obrovský krok díky 5G síti například udělal mobilní internet ve snížení pingu. Standardní hodnota je přitom v desítkách milisekund.
Stabilita připojení je důležitá
Poslední věcí, kterou k měření rychlosti internetu dnes vysvětlíme, je jitter. Tato hodnota znamená kolísání rychlosti připojení k internetu po dobu testu. Pochopitelně tady platí, že čím menší jitter je, tím stabilnější je rychlost připojení jako takového. Vysoká hodnota nám navíc může vysvětlit nepříjemnosti jako jsou krátkodobé ztráty připojení nebo prudké poklesy rychlosti.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.