792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

5G připojení si můžete užívat nejen z mobilu, ale také doma!

5G připojení si můžete užívat nejen z mobilu, ale také doma!

Publikováno: 3. 8. 2023362 slovČtení na 1.8 min.

Jakmile se řekne 5G připojení, nebo se zmíní jakákoliv předchozí generace, tak se lidem automaticky vybaví mobilní data. Pravdou je, že do současnosti totiž nebyly hodnoty G standardu připojení dostatečné pro to, aby byly užívány i jinde.

Jenže 5G připojení dokázalo přinést opravdu velké změny, a především několikanásobnou rychlost oproti předchozím technologiím. Díky tomu tak dnes není problém, aby plnohodnotně začalo plnit i úlohu domácího připojení.

Jak funguje zrychlení 5G připojení?

Takto zásadní zrychlení přitom přišlo hlavně díky tomu, na jaké frekvenci dokáže 5G připojení pracovat. Tato frekvence se používá nejen pro mobilní internet, ale také pro přijímače, které pak mohou zpracovávat internet do domácnosti.

Frekvence přitom dosáhla dvojnásobku. Frekvence je tak moc důležitým pojmem hlavně proto, že vyšší frekvence znamená více značek ve stejném časovém okně. Proto tak lze přenášet větší množství dat, aniž by se přitom měnila délka jejich přenosu.

Moderní 5G připojení přímo doma

Společnost Nordic Telecom patří mezi ty firmy, které internet do domácnosti pomocí této technologie začali propagovat. Samotná instalace i princip funkce přitom může vzdáleně připomínat mnohem starší wifi připojení, které se nejvíce užívalo kolem roku 2005 jako velice častá eventualita při menší dostupnosti. 5G připojení ale rozhodně nabízí zcela odlišné hodnoty.

Jakých hodnot připojení může dosáhnout?

Překvapením mohou být hodnoty, které čekat od tohoto připojení k internetu. Základní rychlost se pohybuje ve stovkách megabitů v oblasti stahování i nahrávání dat. Jedná se tak opravdu o připojení, které dokáže v některých ohledech i porazit hojně používané VDSL. Proti optickému kabelu pochopitelně stále není soupeřem, ale současný standard minimálně začíná modernější technologie dohánět.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.